PAC Logo3

Portsdown Archery Club

 

 

PAC Awards & Trophies

 

This is a list of the trophies and medals that have been awarded, for club shoots, throughout the year to our members.

 Award  Date  Recipient

 Russell Beal Memorial Salver

(Lady or Gent with highest score using a recurve bow shooting a FITA round on nominated day) 

June '08

June '12

June '13

 Dave Allen

 Gordon Haigh

 Seamus Gordon

 Russell Beal Junior Memorial Salver 

(Junior with highest score using a recurve bow shooting a Metric round on nominated day)

June '08

June '12

 Ryan Evans

 Joshua Casemore

 Presidents Cup

(Adult member of the opposing gender achieving the highest score at the Russell Beal FITA) 

June '12

June '13

 Ruth Carty

 Jan Bishop

 Jenkins  Trophy                                                       Camera Button

 (Gent with highest handicap adjusted score for a FITA round on nominated day)

July '08

July '12

June '15

 Richard Mould

 Darryl Morgan

 Jason Mills

 Jenkins Trophy Medal

(Lady with highest handicap adjusted score for a FITA round on nominated day)

July '08  

 Jennis Trophy 

(Archer with highest handicap adjusted score for a NATIONAL round on nominated day)  Camera Button

Sept '08

Sept '09

May '12

May '13

May '14

 Nick Black

 Rebecca Giddings

 Katy Gough

 Phil Lakin

 Peter Bishop

 Fisher Cup

(Gents recurve champion at club championships)

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Dave Allen

 Kevin Cassidy

 Gordon Haigh

 Colbourne Trophy

(Gents recurve runner up at club championships)

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Richard Mould

 Jason Brown

 Martin Brown

 3rd place medal

(Gents recurve 3rd place at club championships)

Sept '08

Sept '13

 Mark Lucas

 Gary Holly

 Jubilee Cup

(Lady or Gent scoring nearest their handicap at club championships)

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Ruth Carty, Mark Lucas & Richard Mould

 Pete Wright

 Matt Treagus

 Griffiths Trophy

(Ladies recurve champion at club championships)

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Ruth Carty

 Michaela Mould

 Jan Bishop

 Jeffery Shield

(Ladies runner up at club championships)

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Anne Wright

 Ruth Carty

 Ruth Carty

 Pamber Forest Trophy

(Highest handicap adjusted score at club championships)

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Anne Wright

 Kevin Cassidy

 Mark Curtis

 Ladies handicap medal

(Highest Ladies handicap adjusted score at club championships)

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Sue Black

 Helen Harris

 Sue Haigh

 Gents handicap medal

(Highest Gents handicap adjusted score at club championships)

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Pete Wright

 John Taylor

 Mark Curtis

 Overs Trophy

(Junior Girl or Boy scoring nearest to their handicap at club championships) 

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Ryan Evans

 Ryan Evans

 Grace Smith

 Portsdown Challenge Cup

(Lady, Gent or Junior shooting the best gold using a recurve bow at the club championships) 

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Ryan Evans

 Ryan Evans

 Gordon Haigh

 Barnard Trophy

(Junior Girl or Boy who lowers their handicap the most at the club championships)

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Rachael Wright

 Rachael Wright

 Not Awarded

 Banyon Goblet

(Junior Champion at club championships) 

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Ryan Evans

 Rebecca Giddings

 Calum Blackwood

 Silver Medal

(Junior runner up at club championships)

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Oliver Bodenham

 Rachael Wright

 Joshua Casemore

 Junior Handicap Medal

(Junior with the highest handicap adjusted score at club cahmpionships)

Sept '08

Sept '13

 Oliver Bodenham

 Grace Smith

 Perpetual Partners Rolling Pin 

(Married couple with the highest combined score using recurve bows at club championships)

Sept '08

Sept '09

Sept '13

 Michaela & Richard Mould

 Michaela & Richard Mould

 Gordon & Sue Haigh

 Pat Clover Memorial Salver

(Lady, Gent or Junior with highest handicap adjusted score for a Portsdown round) 

Oct '08

'09

Aug '12

 Jan Unsworth

 Rachael Wright

 Andrew Coffin

 D.G. Quick Annual Western Trophy

(Lady, Gent or Junior with highest handicap adjusted score for a Western round on day nominated) 

Oct '08

Sept '09

 Pete Wright

 John Taylor

 Annual Western Silver Medal

(Lady, Gent or Junior runner up with highest handicap adjusted score for a Western round on day nominated) 

Oct '08  Nick Black

 Annual Western Bronze Medal

(Lady, Gent or Junior 3rd place highest handicap adjusted score for a Western round on day nominated)  

 Oct '08  Jan Unsworth

 The Blue Arrow Trophy

(Lady, Gent or Junior who completes most outdoor target rounds, excluding Frostbite, shot on club target days Jan-Dec on club home ground) 

 Nov '08  Tim Cunningham

 Summer Ladder Trophy

(Lady, Gent or Junior with highest overall handicap adjusted aggregate score for not more than 7 of the starred rounds during year) 

Nov '08

Sept '09

Sept '13

 Mark Lucas

 Michaela Mould

 Ruth Carty

 Flinton Horn Trophy (Recurve)

(Lady, Gent or Junior scoring most points in not more than 7 of the starred rounds during the year)  

 Nov '08

Sept '09

Sept '13

 Dave Allen

 Michaela Mould

 Bill Bishop

 Flinton Horn Trophy (Compound)

(Lady, Gent or Junior scoring most points in not more than 7 of the starred rounds during the year)   

Nov '08

Sept '09

Sept '13

 Pat Evans

 Not awarded

 Not awarded

 Fulton Travelling Trophy

(Lady, Gent or Junior with highest handicap adjusted score for a given month indoors)

Oct '08 

Nov '08

Dec '08

Jan '09

 Rob Wearn

 Michaela Mould 

 Jan Unsworth

 Rob Wearn

 GNAS Handicap Improvement Medal

Jan '09  Michaela Mould